بررسی تفصیلی جرم غصب اموال

بررسی تفصیلی جرم غصب اموال

بررسی تفصیلی جرم غصب اموال

جرم غصب اموال چیست؟ منظور از غصب اموال چیست؟ تفاوت غصب و تصرف عدوانی چه می باشد؟ اگر در ماده ای از عبارت «در حکم غصب» استفاده شود به چه معنا خواهد بود؟ به چه کسی غاصب می گوییم؟ مجازات غصب اموال چیست؟ یکی از دعاوی کیفری که علی رغم وجود قوانین و مقررات گوناگون پیرامون آن هنوز هم در دادگاه ها بسیار رایج است، جرم غصب اموال می باشد. به همین منظور همه روزه متقاضیان زیادی جهت دریافت مشاوره حقوقی غصب اموال با متخصصین موسسه حقوقی وکلای تلفنی در تماس هستند. این افراد علی رغم پرسش پیرامون جرم غصب اموال، سوالات دیگری را از وکیل غصب اموال مجموعه ما می پرسند که به مهم ترین آنها در آغاز مقاله اشاره داشتیم. در نتیجه تصمیم گرفته ایم در یکی دیگر از مجموعه مقالات موسسه حقوقی وکلای تلفنی ضمن پرداختن به جرم غصب اموال به صورت تخصصی به سوالات مذکور نیز پاسخ دهیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

 

هزینه مشاوره حقوقی

غصب اموال چیست؟

اولین گامی که در راستای آشنایی با جرم غصب اموال بایستی برداشته شود، پاسخ به این سوال است که غصب اموال چیست؟ به همین منظور و به رسم همیشه ابتدا به سراغ معنای لغوی غصب خواهیم رفت. هنگامی که به دنبال معنای کلمه غصب در لغت نامه ها هستیم با این عبارت روبرو خواهیم شد؛ «مال کسی را به زور گرفتن». معنای لغوی غصب با معنای حقوقی غصب اموال کاملاً یکسان است.

در واقع دکترین حقوقی غصب را اینگونه تعریف کرده اند: «غصب اموال عبارت است از اینکه شخصی بر مال دیگری به صورت غیر قانونی و بدون رضایت صاحب مال تسلط یابد و بداند که مال متعلق به دیگری است». ماده 308 قانون مدنی نیز در تعریف غصب اموال گفته است: «غصب، استیلا بر حق غیر است به نحو عدوان». در نتیجه غصب اموال دارای دو رکن مهم می باشد که عبارتند از:

  • تسلط پیدا کردن بر مال دیگری.
  • غیر قانونی بودن تسلط مذکور.

 

 

غصب اموال

 

 

شما می توانید تمامی سوالات خود پیرامون غصب اموال را از طریق مشاوره حقوقی تلفنی با متخصصین ما در میان بگذارید. لازم به ذکر است خدمات حقوقی وکلای تلفنی به صورت شبانه روزی و در تمامی ایام هفته حتی تعطیلات رسمی ارائه می گردد.

 

غصب چه تفاوتی با تصرف عدوانی دارد؟

در گام دوم جهت آشنایی با جرم غصب اموال بایستی با تفاوت غصب و تصرف عدوانی آشنا شویم. به همین منظور ابتدا به سراغ تعریف آنها خواهیم رفت. غصب اموال را که در قسمت قبلی تعریف نموده ایم. پس اکنون باید با تعریف تصرف عدوانی آشنا شویم. به همین منظور به سراغ ماده 158 قانون آیین دادرسی مدنی می رویم این ماده عنوان می کند: «ادعای متصرف سابق مبنی بر این که دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می نماید».

حال با توجه به تعاریف مذکور در مقام آشنایی با تفاوت غصب و تصرف عدوانی بایستی به موارد زیر اشاره کنیم:

  • موضوع دعوای تصرف عدوانی مدنی مخصوص اموال غیر منقول است. در حالی که دعوای غصب مربوط به تمامی اموال اعم از منقول و غیرمنقول می باشد.
  • در دعوای غصب هدف حمایت از مالک است. در صورتی که در دعوای تصرف عدوانی قصد داریم از متصرف سابق اعم از مالک، مستاجر و غیره حمایت کنیم.

 

 

جرم اخاذی در قانون اسلامی 
جرم فحاشی تلفنی و مجازات آن
جرم فرار از دین و مجازات آن
درباره ما 

 

 

  • در تصرف عدوانی بایستی تسلط خوانده دعوا بدون رضایت متصرف سابق و به وسیله نامشروع باشد که در غصب چنین مواردی نیاز نیست.
  • ید غاصب، ضمانی است و در صورت تلف یا نقص مال غصب شده غاصب مسئول خواهد بود.

حال که با تفاوت غصب و تصرف عدوانی آشنا شدیم، اگر با هر یک از دعاوی مذکور دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است با متخصصین این حیطه در ارتباط باشید. شما می توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی از برترین وکلای ایران با شماره 09212242670 و یا 02147625900 تماس حاصل نمایید.

 

منظور از «در حکم غصب» چیست؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که متقاضیان مشاوره حقوقی غصب اموال از وکیل غصب اموال می پرسند این است که منظور از عبارت «در حکم غصب» چیست؟ در واقع گاهی اوقات برخی از موارد به صورت ذاتی از جمله مصادیق غصب اموال شناخته نمی شوند. با این حال با استناد به مواد قانونی نظیر ماده 308 قانون مدنی آنها در حکم غصب در نظر گرفته خواهند شد. به عبارت دیگر تمامی مقررات و احکام حقوقی پیرامون غصب اموال شامل آنها نیز می شود.

 

 

 

مجازات غصب اموال

 

 

غاصب کیست؟

سوال دیگری نیز که پرداختن به آن جهت آشنایی با جرم غصب اموال ضروری می باشد، این است که غاصب کیست؟ در واقع غاصب شخصی است که به صورت غیر قانونی و بدون رضایت صاحب مال، بر مال وی تسلط می یابد. مجددا نیز بایستی ذکر کنیم نکات حقوقی پیرامون جرم غصب اموال بسیار زیاد هستند. در نتیجه شما می توانید از طریق مشاوره حقوقی با بهترین وکیل غصب اموال ایران مشورت داشته باشید.

 

مجازات جرم غصب اموال

در آخرین بخش از مقاله جرم غصب اموال بایستی به سراغ مجازات غصب اموال برویم. در همین راستا باید بگوییم به صورت کلی نمی توان مجازات یکسانی برای جرم غصب اموال تعیین نمود. چرا که این جرم ممکن است در شرایط گوناگونی انجام گیرد. به همین خاطر قانونگذار از مواد 690 تا 696 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی به جرم غصب اموال پرداخته است. در نتیجه اگر با این جرم دست و پنجه نرم می کنید و به دنبال حل و فصل آن هستید، بهتر است با وکیل غصب اموال مشورت داشته باشید. در همین راستا شما می توانید از طریق مشاوره حقوقی آنلاین و رایگان اقدام فرمایید.

 

 

 

 

 


سوالات متداول

نظرات

ثبت دیدگاه شما

فوق تخصصی

جدول مشاوره حقوقی فوق تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
10دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 250,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
30 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 280,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
60 دقیقه مشاوره حقوقی فوق تخصصی با وکیل پایه یک دادگستری 350,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
تخصصی

جدول مشاوره حقوقی تخصصی

مدت زمان مشاوره حقوقی اجرت (تومان) پرداخت
۱۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 120,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱۵ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 170,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۲۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۳۰ دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل 260,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
۱ ساعت مشاوره حقوقی با وکیل 300,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مشاوره حقوقی حضوری 1,000,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
مطالعه اوراق پرونده به همراه 5 دقیقه مشاوره حقوقی توسط وکیل 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
نگارش نامه ها و درخواست های اداری 500,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
5دقیقه مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری 80,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری دیه توسط وکیل 150,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت
محاسبه فوری مهریه به نرخ روز 200,000 هزار تومان پرداخت آنلاین کارت به کارت

© 2021. وکلای تلفنی . تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ می باشد.